ГЕРОЙ НА «ХАМЕРІ» У НЕБЕСНОМУ ВІЙСЬКУ 

ГОРОБЕЦЬ Анатолій Іванович
(14.07.1976-17.06.2022)

Ірина не спілкувалася з батьком довгих 10 років.  Лише 27 лютого,після початку повномасштабного вторгнення, тремтячими руками набрала його номер. Він збирався на передову. 

- Алло, пап?! Це я! 

- Доця… 

 А потім були сльози: плакав він, плакала вона. По відеозв’язку бачила, як він змінився, постарів, але сльози в обох були від радості, від щастя спілкування з найріднішою людиною. 

 «Батько був дуже веселим, – згадує Ірина, донька Анатолія Горобця. –Коли він був на війні, я запитувала:  «Ну як там справи?! А він постійно відповідав: «Ну, доця, як у санаторії! Годують!» В очах було одне, а говорив інше. 

Батьки розлучилися, коли мені було 6 років.  Спочатку я спілкувалася з татком кожні вихідні. Ми гуляли, їздили на море. Папа – це був мій відпочинок! Пам’ятаю, що мама мені забороняла їсти щось шкідливе для здоров’я. А у батька в селі  Піківець був свій продовольчий магазин. Тож коли я їхала до нього, заходила туди і набирала всього. А потім ми з прабабусею, наче подружки, їли чіпси, цукерки та дивилися серіал «Кармеліта». Спогади дитинства…

З  батьком було класно! Він такий енергійний, як то кажуть, «за любий кіпіш» – завжди кудись їхали: шашлики, юшка, березовий сік… Але чим старшою ставала, тим  більше нас щось роз’єднувало. Батько хотів створити свою сім’ю, щоб не лишатись самотнім, у нього були стосунки. Якось це стало перепоною і коли мені було років 14-15, ми припинили спілкуватися, аж до цієї війни.

Я навіть не сумнівалася, що він піде у військо. На початку війни татко працював у Києві і відразу покинув роботу. Коли я йому вперше зателефонувала, він був у теробороні, а на початку березня вже пішов на передову. 

Звідти він мені телефонував щодня, зранку і ввечері, і ми дуже довго говорили. В основному або «ні про що», або про майбутнє. Батько мав великі плани. Війна завадила мрії поїхати до Америки. Вже були готові документи, але він сказав: «Поки не відвоюємо наше, нікуди не поїду». 
Якою я б не була патріоткою нашої країни, але не хотіла б, щоб мої рідні були на війні. Гинуть люди, і ми дуже страждаємо. Проте батько казав: «А хто, як не я! Ти знаєш, що таким, як я, треба бути на війні». 

А яким це, запитаєте ви?! Дуже хоробрим, завзятим, із запальними очима, які нікого і нічого не бояться.

Коли мама ще була вагітною, вони трошки посварилися з батьком і  вона жартома сказала: «Поїду до своєї мами (насправді вона збиралася до неї в гості). Батько приїхав, став на рейки і зупинив поїзд. І про нього написали в газеті. Ось таким він був! Вогонь! Якимось дивовижним чином робив так, що збувалося все, як він хоче. 

Коли ми зустрічалися з хлопцями – батьковими побратимами, вони розказували: «У  нас бійці ділилися на молодняк і на тих, кому за 40. Анатолію було 46 років, але він  як відрізав: «Я з дідами спілкуватися не буду! Мені краще з молодняком». 

Старші менш рухливі, а він увесь час був серед молодих і завжди ішов першим. Він не боявся йти на ворога! «На наших очах у нього біля вуха кулі пролітали», – згадували хлопці. А батько сміявся: «Та я живучий!»

А й правда! Часто в житті фортуна була на його боці. Згадую, як він курив на балконі  7-го поверху,сперся на балку, та не витримала  і батько почав падати. Зачепився десь на 4-му  чи 5-му, підтягнувся і виліз.

Тому – не боявся! Нікого і нічого! В бій – першим! Завжди. Так і говорив хлопцям: «Я попереду, а ви за мною».

16-17 червня розгорілися запеклі бої під Сіверодонецьком і там було дуже багато поранених: бійці ЗСУ, Нацгвардії, були загиблі. 

За тиждень до цього вони з хлопцями віджали «Хамер» у русні. Автомобіль стояв, його не могли завезти. Навіть техніки нічого не могли вдіяти і вже на нього «забили». Тоді за справу взявся татко, бо він колись був  водієм. І завів! За день до страшних боїв. 
Тепер я думаю, що на той момент це була справа його життя, завдання від Бога – завезти ту машину. Бо завдяки цьому він один (інші боялися ) на «Хамері» їздив на самий передок  до ворогів і забирав наших бійців – поранених і загиблих. Два дні він їздив і вдень, і вночі – підіймав їх, віз на порятунок. Хлопці казали, що за цей час він вивіз декілька десятків чоловік, переважно поранених. Одного такого я випадково зустріла вже після батькової  загибелі. Чую: «Нацгвардія, перший президентський батальйон, 3027». Я кажу: «Мій батько був там… Горобець Анатолій». Дивлюся, а в цього чоловіка сльози на очах: «Він врятував моє життя. Я був непритомний, коли мене забирали, а потім хлопці сказали, що мене Горобець вивіз». Яке це відчуття – дивитися в очі людині, живій завдяки твоєму батькові…

Востаннє  ми переписувалися 16-го, а  17 червня  тато скинув фото з тим самим «Хамером» і написав: «Доцю, приїду на ньому додому, зробимо шашлики, уху». Він постійно казав, що все добре, ніколи не жалівся – я навіть не переживала. Чесно кажучи, я і зараз не вірю, що його нема. Просто розказую про нього як про Героя, але не вірю. Він зупинився на машині на переправі, був мінометний обстріл і все… Поранення несумісне  з життям. Це такий біль. 

Я дуже сильно чекала на зустріч, я так багато йому не сказала, не встигла, і це вже не виправиш.  Після його загибелі мені наснилося, що я стою біля старого дому, де батько жив раніше. Тримаю телефон і кажу: «Алло, папа! Ти де?! Я ж приїхала, ми ж маємо з тобою побачитися». А він спокійно так відповідає: «Доця, ми не побачимося вже з тобою! Але не переживай, все добре. Просто тепер я служу в іншому місці». Відтоді він більше не сниться. Мені здається, в нього й справді все добре. 

Я часто переглядаю його фото,  їх дуже мало. Є відео, на якому мені рік. Велика компанія: родина, найближчі друзі. Мене хрестили, мені обрізали чубчика.  Дивлюся і думаю: «24 роки минуло, і вже багато кого немає на цьому світі, а дехто просто не присутній в моєму житті. Де всі ці люди?! Як все змінюється». Тому потрібно цінувати справжнє, кожну хвилину спілкування.  Якщо б не війна, я все одно йому б  зателефонувала.  Лише не знаю, коли. Він постійно по телефону говорив, як мене любить  і чекає онуків… 

Я розумію, що життя триває далі, але не можу відкинути минуле. Кожного дня його згадую і туди повертаюсь. Там було добре. І люди щиріші. І батько живий. 

Він залишив після себе, як мінімум, вічну пам’ять і свій непереможний героїзм. Який, хочу вірити, вселив і в мене», – закінчує свій монолог Ірина. 

Військові не люблять, коли їх називають героями. Вони відповідають, що герої лежать у землі. Може і так. Але знаю точно, що кожен із тих десятків врятованих Анатолієм хлопців знають, що їх врятував справжній чоловік-герой на «Хамері», відчайдушний козак на прізвище Горобець. Адже скільки жінок не одягли чорних хусток, скільки дітей  ще можуть з’явитися на світ, скільки усмішок ще обов’язково буде завдяки його подвигу. То хіба це не Герой? Герой, який вже завів свого «Хамера» і служить десь там, у небесному війську. 

Впевнена, що попереду всіх. 


 Ксенія Князева для "Пливе кача" 

Солдат Горобець Анатолій Іванович 17.06.2022 року отримав поранення не сумісне з життям, загинув у м. Сєверодонецьк, Луганської обл., в результаті бойових дій по захисту Батьківщини.
Указом Президента України №636/2022 воїна нагороджено орденом «За мужність» ІІІ ступеня (посмертно). 
Головою Уманської районної ради нагороджено відзнакою "За заслуги перед Уманщиною" (посмертно).