ДВІ ПТАШКИ ТАТКОВОГО СЕРЦЯ
ТАЛАПАЦЬКИЙ Артем Володимирович
(3.03.1982-20.06.2022)
Коли ти спілкуєшся з рідними загиблого захисника, а потім починаєш писати його історію, ти згадуєш їхні щемливі спогади, їхні заплакані очі. Гортаєш фотоальбоми і бачиш тремтячі руки та сумні посмішки. Але іноді буває інакше. Якось нам прилетіло звукове повідомлення від донечок, які просили написати про загиблого батька Артема Талапацького. Ця розмова відбулася на відстані, тому існували лише голоси. Знаєте, дівчатка нагадували синичок, які по черзі щебетали, згадуючи найріднішого чоловіка на землі. Їхній спів був сповнений тепла, світла та суму. Спів двох пташок таткового серця – Лисеняти й Іриски.
«Татко дуже рідко називав нас по імені, лише коли розмова була серйозною або ми щось накоїли, – згадує старша донька Артема Ангеліна. –Чому Іриска – зрозуміло: Іра, Іринка, іриска, а мене папа називав Лисеня, хоча всі звали Ліною. Мабуть, хитрувала трохи, коли цукерки випрошувала в дитинстві, «підлизувалася», коли щось хотіла», – сміється дівчинка.
Ангеліні – 17, Ірині – 14. Після розлучення батьків дівчата з мамою живуть і вчаться в Португалії, але бережуть ніжні спогади про татка.
«Він був доброю, чуйною людиною, всім хотів допомогти, і ми його дуже любили, – продовжує Ангеліна. – Згадую, коли ми були зовсім маленькими, він грався з нами, вчив говорити. Мама розповідає, що без татка ми не хотіли купатися, завжди чекали його. Він приходив з роботи, купав нас, і потім ми вкладалися спати.
Одного разу, коли ми залишилися з папою вдвох, я знайшла мамину туш і хотіла намалювати собі вії, але до вій не дійшло, бо перепало щокам. Я так розмалювала собі обличчя, що папа сміявся, відтирав мене і примовляв: «Давай, давай! Швиденько миємося. Бо мама повернеться, нам перепаде». Ми досі згадуємо цю теплу історію».
«Коли батьки розлучилися, я була геть маленькою, – згадує молодша донька Ірина, – не сповнилося й рочку. Потім ми переїхали в іншу країну, батько теж жив в іншому місті і зв‘язок перервався. Тому мій яскравий спогад про тата – це канікули в Україні чотири роки тому, коли ми приїхали на літо в Умань до бабусі і дідуся. Я пам’ятаю, як тато з’явився рано вранці, ми кинулися його обіймати, а потім вирішили купити солоденького. Всі магазини ще були зачинені, але ми знайшли кондитерську на автотрасі і купили два торти: один банановий, інший шоколадний.
«Причому я шоколаду не люблю, – підключається Ангеліна, – але ми пили чай, розмовляли, сміялися, і той торт здавався найсмачнішим у світі. До речі, я дуже любила готувати випічку і сказала батькові: «Я тобі ще й не такий торт можу спекти!» Він усміхнувся і, здається, не повірив. Наступного дня я завела його на кухню: «Ось, дивись!» – спекла йому торта. Пам’ятаю, як прикрашала ягодами, полуницею з городу, а татко був дуже гордий і радісний, що це для нього. Так шкода, що вже не буде ані зустрічей, ані тортів...»
«А я згадую, як фотографувалися в пшениці! Ми там такі щасливі! В гарних білих сукнях. Пам‘ятаєш, Ліно?» – запитує Іринка
«Так, тоді наша тітка Юля замовила фотосесію і татко повіз нас у поле. Фотограф попросила його теж підійти, щоб зробити світлини разом. Папа засоромився, він не дуже любив фотографуватися, але все ж таки наважився. Усміхався, обіймав нас. Це було так весело, хоча наступного дня не могли сходити в душ: подряпані колосками ноги нестерпно пекли. Але тепер маємо фото, які дорожче золота: татко, я й Іринка».
«У татка були золоті руки. Він робив меблі, у нього це гарно виходило, його улюблене захоплення – працювати з деревом. Батькові вироби є в багатьох будинках в Умані та за межами міста. Він мав багато замовлень на двері, вікна, кухонні куточки, фасади для кухні. Тому завжди мріяв про своє підприємство. А ще він дуже хотів, щоб у нас були дружні щасливі родини, турботливі чоловіки. Він би ходив з ними на риболовлю. Мріяв про щасливу старість у родинному колі. Щоб жили і дружили… Але війна розбила всі мрії та сподівання», – підсумовують дівчатка.
З першого дня повномасштабного вторгнення Артем Талапацький пішов захищати Україну. Спочатку до ТРО Київської області. Був в обороні Васильківського аеродрому. Згодом за власним бажанням був зарахований до 92-ї механізованої бригади імені кошового отамана Івана Сірка у військову частину А-0501 як старший водій-радіотелефоніст стрілецького батальйону. Захищав Харків.
Страшні історії з війни дівчаткам не розповідав, беріг від хвилювань. Коли виходив на зв‘язок, запевняв: «Все буде добре, все гаразд», хоча вигляд мав дуже стомлений.
«13 червня 2022 року останній раз батько говорив із нами, після чого ми більше не чули його голосу, – згадує Ангеліна. – А 20 червня 2022 року, перебуваючи на бойовому завданні в селищі Старий Салтів на Харківщині, тато отримав несумісне з життям поранення. Про це повідомили татковому братові Славі. Про це знали всі, крім нас, дітей. Я закінчувала 9 клас і того дня мала іспит з португальської мови. Мама хотіла сказати нам про батькову загибель ввечері, але я раніше побачила пост у ФБ: «Загинув солдат ЗСУ Артем Талапацький». Не повірила, зателефонувала тітці Юлі, це вона виклала те повідомлення, і спитала: «Це правда?! Тьотя Юля, це правда?!!» Вона почала плакати, і я все зрозуміла. Йшла безлюдною вулицею і плакала: ну чому так?.. Чому?! Згадала, як за тиждень до загибелі мені наснився сон, що батька розстрілюють, він падає в полі та більше не дихає…Так дивно, згадалося інше поле, де ми фотографувалися і були безмежно щасливими, і те, де батько був неживим… Поле горя…»
23-го червня тіло Артема Талапацького повернули до рідної Умані, а 25 червня був похорон.
«Ми не змогли приїхати, тому бачили батька по відеозв‘язку, так з ним прощалися, – згадує Ангеліна. – Так важко було дивитися на нього і розуміти, що вже ніколи він не всміхнеться і не скаже: «Лисеня, коли тобі можна подзвонити?!» Вже не буде нічого, тільки спогади…»
«Але батько залишається в нашій душі, – додає Іриска. – Він навчив нас любити і поважати маму, завжди миритися. Він навчив, що ми з сестрою найрідніші в світі люди. Навчив любити свою справу і свою країну так, як любив він. Ми живемо в Португалії, але я, наприклад, планую довчитися в місцевій школі, а вступати до університету вже в Україні.
Хочемо жити в країні, яку папа захищав, – ділиться мріями Лисеня. – Бо Україна – це наша земля, де кожна людина своя, тому що розуміє, тому що рідна. Впевнені, що і татко хотів би, щоб сталося саме так…»
На завершення нашої розмови прийшло розуміння, чому дівчатка нагадали мені саме синичок. Вони активні і красиві, вони «жовто-блакитні», це їхня природа, і вони не можуть бути іншими. Вони виростуть і зроблять ще багато добрих справ для «нашого лісу». А ще – пташки завжди повертаються додому! Тож прилітайте, дівчатка, ми чекаємо!
Ксенія Князєва –
для проекту «Пливе кача. Умань»
Талапацький Артем Володимирович
20 червня 22-го загинув під час бойових дій по захисту Батьківщини року – отримав поранення не сумісне з життям. 12 липня 2022 року Указом Президента України відзначений орденам
«За мужність» ІІІ ступеня посмертно.