ОФІЦЕР ІЗ ПОЗИВНИМ ПАРУС
КАЧАНОВ Сергій Васильович
(17.09.1968 -19.05.2022)
Сергій Качанов був професійним військовим. Простий хлопець без поважних зв’язків, в одній футболці, але з великим бажанням підкорити військову справу, після закінчення Одеської «мореходки» вступив до одного з найпрестижніших тоді навчальних закладів у цій сфері - Рязанського повітрянодесантного військового училища.
«Морський котик» із позивним Парус. Він спускався під воду і вчився мінувати човни, стрибав із парашутом і досконало знав дві мови: англійську та китайську. Був справжнім офіцером, служив у Владивостоку. Але після розвалу Союзу йому не сподобалося, як там ставилися до військових, і він повернувся в Україну. Тут і познайомився зі своєю Танею, в рідній Умані.
«Ми були з ним геть різними, - згадує його дружина, - він гіперактивний, а я спокійна. Але мені вдалося бути «шиєю» і вміло направляти бурхливу енергію чоловіка. Я робила це з мудрістю, підводячи до рішення. Єдина дівчинка, яка могла керувати папою безумовно, - це наша Маша. Коли вона народилася, він схуднув на 20 кілограмів. Сергій її просто обожнював: «Як скаже Маша, так і буде, все, як хоче доця». Вчив із нею уроки, допомагав з англійською. Хоча на батьківські збори ходила я. І «суворим поліцейським» була теж я. А татко - добрим.
Йому хотілося, аби всі почувалися комфортно: пприлаштував бабусям-сусідкам у під‘їзді перила, щоб зручніше підійматися сходами, дітям у дворі поставив гойдалку. Всі дуже плакали, коли його не стало, бо добрі справи пам’ятають.
Розумієте, ми просто жили своєю родиною, були щасливими і навіть не замислювалися про весілля. Десь після 15 років спільного життя він сказав: «Давай одружимось?!»
Я не публічна людина, дуже не люблю всіх цих весіль і запитала в нього: «А не можна розписатися якось швиденько?» А потім кажу: «Ну якщо весілля, то нехай буде в українському стилі».
І зробили. Запросили наших рідних, друзів, влаштували дійсно українське весілля. Всі були вбрані у вишиванки - і гості, і ми. Для нього вишиванка - то взагалі святе. Казав мені: «В тебе обов’язково повинна бути вишита сукня!»
І в мене була. Тоді ми танцювали, багато сміялися, співали українських пісень. Мене навіть покривали хусткою, а я ще жартома «випендрювалася». Тепер дивлюся на ті світлини і стає тепло на душі.
Маша теж згадує тата з теплотою:
«Найбільш запам’яталося, як папа водив нас Одесою. Не водив - літав. Справжній Парус: Приморський бульвар, Дерибасівська, Привоз… Ми не встигали за ним бігати і щось бачити. Він втішав: «Потім поїдете без мене і поволі роздивитеся. Я вам просто все покажу».
А ще, незважаючи на мій юний вік, він уже давав настанови з приводу мого майбутнього чоловіка. «Є дві обов‘язкові умови. Він повинен сходити зі мною під воду і стрибнути з парашутом. Ось тоді він нам підійде…» (Сміється). Тепер буду шукати саме такого, бо так хотів папа».
До нашої розмови знов долучається пані Тетяна:
«Чоловік дійсно був дуже активним: навіть коли приїжджав в останню відпустку, зробив нам ремонт. Йому потрібен був рух: пішли в «Софіївку», побігли на ковзани, якщо в Городецьке - то тільки пішки. Сергій завжди виходив із будь-яких ситуацій, навіть дуже екстремальних. Пам’ятаю, коли він фарбував куполи Свято-Троїцької церкви біля колишнього маслозаводу, мало не зірвався, але перехопився руками і продовжив робити справу. Ось така людина.
Коли все почалося в 14-му році, він рвався на військову службу, я його вмовила не йти, бо в нас була маленька дитина. Але через рік він все одно сказав: «Я йду». Тоді теж був командиром і навіть виходили на нуль. Потім повернувся додому. Через півтора року заявив: «Ні, я не можу! Я знов хочу в армію. Чоловік повинен захищати свою землю».
І ще раз підписав контракт. У кінці 2021 року, коли приїхав у відпустку, здавався схожим на кип‘яток, дуже нервувався: «Не запитуй мене нічого». Після 24 лютого ми з ним могли чутися тільки телефоном, іноді відеозв’язком. У Сєверодонецьку настав такий період, що вже навіть зв’язку не було, не пускали волонтерів, розстрілювали машини…
І він міг пропасти на декілька днів, але потім обов’язково телефонував, хоч на пару слів. Пам’ятаю, востаннє набрав ввечері 16-го травня і сказав:
«Обирай собі обручку, повернусь, будем вінчатися». «Та ні,- кажу,- ти приїдеш і ми разом оберемо». Він відповів: «Ось повернемо Крим, і я відразу приїду…»
А 17-го він був поранений. Як потім виявилося, потрапив до мобільного госпіталю, спочатку через Лисичанськ, потім Бахмут… Ми нічого про Сергія не знали, нам сказали, що його вивезли навіть за кордон, і цілий рік ми жили надією. Я не думала, що в нього така поважна посада, знала, що він завжди піклувався, аби хлопці його були взуті та одягнені, і все…Але він мені завжди говорив: «Таня, не здумай мене шукати! Не виставляй у соцмережах. В мене така робота! Я можу зникнути і на пів року».
І я надіялася. Що, можливо, по службі, потім – може, в полоні. Коли, незважаючи на заборони чоловіка, я почала пошуки - з’ясувалося, що Сергій помер у мобільному госпіталі ще 19 травня 2022 року. Ми знайшли його поховання в Дніпрі і в квітні 2023-го привезли додому.
Я завжди думала: коли його поховаю в рідній землі, мені стане легше. Ні, не стає. Було дуже важко вперше замовити панахиду та поставити свічку. Тепер потрібно жити з думкою, що його дійсно вже немає на цьому світі…
Як ми справляємося?! Він завжди хотів, щоб я все вміла. «Як це ти не вмієш підключити пральну машинку? Іди сюди, покажу як!»
У нього були всі можливі інструменти, і він навчав мене: «Ось дивись, якщо мене не буде, ти повинна це вміти». Я навіть не противилася: «Показуй!». Тепер мені це дійсно знадобилося. Можу і прикрутити, і розкрутити, і сифон поміняти.
А ще він не сумнівався в перемозі над ворогом. Завжди казав: «Ти можеш бути фізично слабшим, але якщо за тобою правда, то обов’язково буде твоя перемога! За нами правда! Ми переможемо!».
Я вірила йому. Вірю і зараз…»
Ксенія Князева для "Пливе кача"
Капітан КАЧАНОВ Сергій Васильович народився 17 вересня 1968 року. Служив начальником розвідки батальйону окремої механізованої бригади. Загинув 19 травня 2022 року, отримавши тяжкі поранення під час бою в м. Сєвєродонецьк Луганської області. Попрощалися з воїном 2 квітня 2023 року в місті Умань.