МОЖНА ПОВІРИТИ, ЩО СИНА НЕМАЄ, ТА НЕ МОЖНА ЗМИРИТИСЯ З ЦИМ

ПАНЧЕНКО Сергій Володимирович
(03.12.1971-08.06.2022) 

Сергій Панченко став уманцем у вісім місяців – тоді його батьки Володимир і Людмила переїхали до Умані з Бокситогорська. Батько Сергія із Кіровоградської області, навчався в Умані і якось після відпустки в Україні дуже захотів повернутись сюди. Так доля Сергія Панченка назавжди поєдналась з Уманню та Україною, яку він двічі захищав на полі бою. 

 Для проєкту «Пливе кача. Умань» про Сергія Панченка розповіла його мама Людмила Миколаївна. Вона пригадує, що серед синових захоплень було випилювання – і досі кілька його виробів зберігаються у батьківському домі. Мріяв розводити бджіл і навіть певний час займався бджільництвом, любив кермувати автомобілем. Завершуючи розповідь про сина, пані Людмила знічено промовила, що він був звичайною людиною. Але саме такі звичайні люди, які ходять на звичайну роботу, мають звичайну люблячу родину, живуть звичайним життям, і є нашими українськими героями, які тримають оборону і відтісняють ворога із захоплених територій. 

Пам'ять про уманця Сергія Панченка, чиє здоров’я і життя відібрала війна, бережуть мама, дружина, син. І маємо берегти ми, земляки. 

Людмила Миколаївна розповідає, що в дитинстві Сергій проводив найбільше часу з батьками і особливо з мамою. Він закінчив сьому школу та профтехучилище в Умані. Історії з синового дитинства досі зігрівають мамину душу.

«Якось ми вже мали йти в дитячий садок, але я трішки забарилась, а син чекав у дворі, де стояла ванна з водою, покритою кригою. І Сергійко спритно ступив у валяночках на той льодок. Можливо, збирався покататись, а може, просто хотів спробувати, бо було цікаво. Довелося повертатися в дім і переодягати малого.

А то син сам прийшов із садка. Він трохи побешкетував, за це його поставили в куток і забули. Всі діти розбіглися, по нього ще ніхто не прийшов, нянечка теж чимось була заклопотана, тож він собі тихенько вийшов і попрямував додому. Тато вдома запитав, де мама, а син відповів, що мами нема. Я ж приходжу до садка, запитую, де мій син, а мені відповідають, що його забрав тато треба ж їм було щось казати. Але дякувати Богу, все обійшлось. 

Перші роки в школі Сергій вчився добре. Після уроків у молодших класах розповідав, як учителька запитувала їх, що таке чорний день. Один хлопчик сказав, що чорний день це коли ніч. «А я сказав, чорний день це коли нічого їсти. У Білочки настав чорний день, отже, Білочці не було що їсти. Вчителька мене похвалила, бо це правильно». 

Ми разом із сином читали про пригоди Тома Сойєра по черзі: то я, то він. Хокей разом дивились. Наш тато працював у другу зміну, а ми чекали його і спостерігали за хокейними баталіями. 

Ми часто їздили до рідних. Якось кажу внуку: «Вова, твого папу дуже любили всі родичі». А він відповів: «А як вони могли не любити його, він же їхній родич». Так, родичів треба любити не за щось, а просто за те, що це рідні люди». 

Людмила Миколаївна розповідає, що лише раз у житті бачила сина неймовірно засмученим.

«Одного разу я повернулася з роботи, а моя дитина лежить лицем у подушку й ридає, аж здригається. Запитую, що трапилось. А він не може заспокоїтись. Виявилось, що хтось отруїв собаку Найду, улюбленицю хлопців, яка нікому не завдавала шкоди. Це вперше і востаннє я бачила, щоб мій син так плакав. Хоча перші дні в дитсадку теж були сповнені сліз».

Дитячі роки промайнули швидко і непомітно. Після навчання у профтехучилищі Сергія призвали до армії. Але це вже був початок дев’яностих, коли українці відчули подих змін і надію на незалежність. 

«Мій чоловік служив в армії на території України і в нього залишились добрі враження про строкову службу, тому про уникнення сином призову не було й мови. Сергія призвали в 1990 році. Син спочатку служив у Новгороді, а тоді саме починались події, що призвели до розвалу Союзу, і мами вимагали, щоб усіх дітей після «учебки» відправили в Україну. Так і сталося, Сергія теж через пів року перевели до Кропивницького».

Працювати Сергій Панченко розпочав на заводі «Уманьферммаш», сюди вже проклав дорогу його батько. А в 2014-му розпочалась російсько-українська війна, яка змінила долі багатьох українців, не обійшла вона й Сергія Панченка. Під час АТО Сергій з побратимами тримав оборону на Донецькому напрямку неподалік Бахмута та Соледару. І під час повномасштабної війни захищав Україну теж там.

«У 2015 році Сергій пішов в АТО. Ніколи ні на що не скаржився, але ми допомагали як могли — купували і надсилали все, що було потрібно.

Цілий рік він був на війні, і в цей час помер тато, син приїжджав на похорон. І коли батька оперували в Черкасах, він також допомагав, я б сама не впоралася, «сільмашівці» підтримали збирали гроші, здавали кров. 

Коли Сергій повернувся з АТО, неймовірне полегшення настало, просто камінь з душі впав. І ми не вірили, не могли повірити, що невдовзі буде велика війна».

 Людмила Миколаївна розповідає, що близько двох років тому колишній колега з «Уманьферммашу» покликав сина працювати на тепломережі. 

«Його безпосередній начальник Микола Михайлович, якому я безмежно вдячна за те, що він взяв мого сина на роботу і підтримав у найтяжчу хвилину, розповідав, що Сергій був єдиним, кого він погодився взяти і не пошкодував, бо виявився дуже відповідальним і добросовісним». 

Сірий ранок 24 лютого 2022 року досі стоїть перед очима Сергієвої мами: почалась повномасштабна війна, яка вибила землю з-під ніг, і син знову повертався на війну. 

«Я вийшла з дому, а люди йдуть, йдуть… і ці вибухи… і черги біля банкоматів… Я теж стояла в черзі, коли подзвонив Сергійко: «Мама, мене забирають». Того ранку у них на роботі відразу трьом чоловікам вручили повістки. Вони були резервістами і йшли в першу чергу. 

Сергій заскочив у квартиру, і мене якесь заціпеніння охопило. Неможливо зрозуміти, що це правда, неможливо повірити. Просила, щоб дзвонив. І Сергій увесь час дзвонив. Я сама не сміла, але Сергій старався вийти на зв’язок щоразу о восьмій вечора. Ні на що не скаржився, завжди казав, що все нормально. Він служив в артилерії, працював на «Граді». 

Напевно, саме війна і страшні події та втрати, які йому довелось пережити під час бойових дій, і спричинили хворобу Сергія Панченка, яка забрала нашого героя ще таким молодим. 

«Сергій захворів. Спочатку йому дали знеболювальне і все пройшло. А потім так прихопило, що вже не вставав. Але дзвонив і говорив, що все нормально. 

А потім мені наснився сон. Я спочатку не хотіла йому розповідати, але через деякий час мені знову сниться сон. І я під час синового дзвінка кажу, що він мені снився, і запитую, чи все нормально. І він знову: «Та все нормально». А потім уже в Умані в лікарні зізнався, що тоді все було зовсім недобре. Сергія привезли в Умань 13 травня 22-го року. 

Потім його начальник з тепломереж Микола Михайлович розповів, що Сергій подзвонив йому одному з перших, коли захворів. А рідних він жалів: «Як я скажу мамі?» Він, бідний, думав про маму в ту мить. Навіть коли хворів, Сергій ні на що не скаржився. Лише один раз прохопилось: «Як мені хочеться встати і підійти до вікна». Це була єдина його скарга». 

 

«Син був моєю надією та опорою. Можна повірити, що його немає — які страшні слова — та не можна змиритися з цим. Кожну хвилинку чекаю: ось він подзвонить, ось прийде, побачу, почую його…» 


Вікторія Шибінська-Коваль 
– для проекту «Пливе кача. Умань» 

Панченко Сергій Володимирович

(03.12.1971 — 08.06.2022) — молодший сержант, учасник російсько-української війни.

Захищав Україну на Донеччині.

Він відійшов у засвіти 8 червня 2022 в лікарні після виснажливої хвороби, спровокованої війною.