КОРОЛЬ ЇЇ СЕРЦЯ
КОРОЛЬ Тимофій Андрійович
(03.09.1969-24.09.2022)
Ниточка на зап’ясті, натільний хрестик, мамина ікона… Як ми сподіваємося, що хтось на небі врятує безцінне життя наших близьких, коли нам це не під силу. Як благаємо про захист та охорону! Як віримо, що все буде добре.
Тимофій Король теж мав свій оберіг. Вони були десь на Донбасі, рушав потяг, підійшла жіночка зі словами: «В мене син помер від хвороби, молодим. Я постійно за вас у церкві молюся. Ось наробила ниточок, щоб оберігали. Візьміть! Хай вона Вас охороняє».
Тричі смерть полювала на Тимофія. Двічі він вигравав бій. На останньому його фото є ця ниточка, але втретє вона не вберегла.
«Чоловік закінчив танкове училище і все життя був в Умані заступником начальника штабу, - розпочинає розповідь Ганна, дружина Тимофія. - B 2014-му році сам пішов до військкомату, тоді вони хлопців мобілізували, на навчання відправляли. Потім повернувся до цивільного життя. А в лютому 2022-го сказав: «Я офіцер, ну як буду сидіти вдома». Спочатку його залишили у військоматі, потім перевели в тероборону, а згодом звідти всіх хлопців направили на фронт.
І його теж, причому не за спеціальністю. Мобіст, секретник, креслив карти - їх практично немає на нулі. Але в мене такий чоловік: треба – значить треба. Коли йому сказали, що відправляють у Білу Церкву, дуже нервував. Обійняв мене міцно, пригорнув: «Я їду...». І пішло-поїхало: спочатку Ірпінь, Буча. Там вперше побачив страшні картини війни. А потім схід - Нью Йорк на Донеччині,Зайцеве, Майорськ, Часів Яр. Остання – Волноваха.
У нас прізвище Король - так і називали: король і королева.
Найкращий подарунок у моєму житті. Таких більше немає. Боже, він такий сім’янин був! Золоті руки!
Додому просто біг, я у віконце виглядаю його, а він справді біжить! «Так хочеться бути вдома!» - казав. Ми жили в парі 27 років. Коли познайомилися, вже був офіцером, я - студенткою медучилища. Побачила його в формі - розтанула. Мене підкорило, що він дуже багато читав, любив історію, коли щось розповідав - заслухаєшся. Так і говорив: «Ти закохалася вухами». Він мав такий аналітичний розум. Навіть позивний отримав «Брокер», бо останні роки працював на «Світ меблів», розмитнював товари.
Півтора місяця зустрічалися і одружилися. Коли завагітніла вперше, чекав тільки сина: «Якщо дівчинка, що буду з нею робити?!» Народився хлопчик Олександр. А пізніше - улюблена донечка Даринка. Вони з нею дуже схожі характером, звичками, інтересами. Татко загинув за день до її 18-річчя, тепер донька свій день народження не сприймає. Ця тема для дітей дуже болюча - татко був для них золотий. Вони вересневі всі - і чоловік, і діти. Взагалі, у нас дуже все містично. Познайомилися на Трійцю. І на війну він пішов на Трійцю: Господь як дав мені його, так і забрав.
Про війну розповідав зовсім мало, але казав, що дуже страшно. Аби зателефонувати додому - була ціла операція. Щоб поговорити або навіть написати смс, хлопці по черзі брали телефон і буквально проповзали до місця зі Старлінком. Чоловік казав: «Якби ти знала, чого варто під обстрілами пробиратися туди, звідки можна відправити звістку, ти б не ображалася, що рідко виходжу на зв’язок». І тоді я вже не просила, лише чекала.
Тричі смерть намагалася наздогнати його. У вересні, в день свого народження, він не виходив на звʼязок. Я писала, як мені з ним пощастило, наче останній раз йому зізнавалася. Він не відповів ні на вечір, ні на ранок, а згодом сказав, що має тепер другий день народження. Стався страшний обстріл, дивом залишилися живі. Мабуть, нитка зберегла.
Вдруге його захистила собака. Чоловік переслав мені фото: «Бачиш, я обіймаю собачку, вона мені врятувала життя. Після обстрілу в день мого народження обірвався звʼязок, бо «лупашили» орки. Я шукав місце розриву, щоб зʼєднати. Чотирилапа завжди біля мене. А тут вона мене оббігає, стає попереду і не пропускає. Я нахилився, погладив: «Ну що ж ти мене не пускаєш, кудлата?!» І| тут через декілька метрів як увалив снаряд!»
Тимофій хотів забрати рятівницю з собою на нове місце дислокації, але пожалів, бо мала цуценят. Тому вона залишилася, а чоловік пішов далі і під час третього обстрілу загинув.
Останній раз ми з ним спілкувалися ввечері. Це було коротка розмова, сварився, що багато всього йому передала, бо на нервах майже нічого не їв. Вже коли все одне одному сказали, просто мовчав, але не відключався. А потім: «Ну ладно, я побіг»…
І все. Перед ранком потужним мінометним обстрілом їх просто рівняли із землею, били прицільно в одне місце. Серед хлопців навіть виникла підозра, що здав хтось зі своїх, але не могли вирахувати хто. Тоді ще дрони не полювали, тільки людина могла здати позицію. Хлопці ховалися в окопах. Раптом міна розірвалася в повітрі, а одна куля пролетіла в маленьку щілину між дерев’яними щитами і влучила саме в мого чоловіка. Поранення було не сумісне з життям.Смерть зробила свою підлу справу.
І ще один містичний збіг: той фатальний обстріл стався 24 вересня о 4.30 ранку - точно таке число і час, коли 9 місяців тому почалася війна.
Це така доля, наче хтось у спину його штовхав, що потрібно бути там…
Коли приїхали повідомити нам про його загибель, син рибалив на Осташівці. В ту мить, коли йому сказали, що батька більше немає, почався дощ, а потім відразу виглянуло сонце. І коли чоловіка ховали, теж падав дощ, ніби Тимофій плакав разом з нами.
Він мені сниться. Приходить постійно, особливо якщо плачу, втішає, а в самого - сльози. Уві сні його обіймаю і розумію, що не можу відпустити. Якщо ми були за ним як за камʼяною стіною, то тепер - як на протязі. Я навчилася їздити на машині, бо в Тимофія старенькі батьки, а я дала йому слово, що їх не залишу. Він в усіх наших починаннях, завжди підтримує і до дітей теж приходить у снах.
На його річницю з’їхалися побратими. Хлопці казали: «Єдиний офіцер, що був з нами на нулі, тому ми всі тут - як знак особливої пошани». Ми і тоді допомагали хлопцям на фронті, і зараз продовжуємо цю справу з сином, бо вони стали наче рідні. До речі, в декого з побратимів досі є ті ниточки. Бережуть…
У нашій квартирі є місце з речами Тимофія: його орден, прапор, майорські погони. Я завжди кажу Сашкові й Даринці: «Будете розповідати своїм дітям, що в них був дідусь такий геройський… Король мого серця».
Ксенія Князева
для проєкту "Умань. Пливе кача"
Майор Король Тимофій Андрійович – командир взводу окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців.
Загинув 24 вересня 2022 року на Донеччині
в районі населеного пункту Волноваха
від отриманих поранень внаслідок мінометного обстрілу.
Указом Президента України нагороджений орденом Богдана Хмельницького III ступеня (посмертно).